Mini Uniwersytet - Złoty Stok
 

Miejsce: Złoty Stok
Termin: 16 - 23.01.10.
Cel podróży: obóz szkoleniowy dla liderów sportowych w ramach projektu "Nekla na start!"

Już po raz drugi odbył się zimowy obóz szkoleniowy dla młodych liderów sportowych. Uczestnicy obozu to uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miejscowości Nekla, Targowa Górka i Zasutowo, którzy chcieliby w przyszłości stać się liderami działającymi na rzecz rozwoju aktywności fizycznej w naszej gminie. Dodatkowo gościliśmy troje studentów z Norwegii, którzy na co dzień działają jako wolontariusze w partnerskiej organizacji sportowej Akershus Idrettskrets.
Główna część obozu poświęcona była na szkolenie teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy poznali zasady tworzenia planów zajęć, doboru właściwych ćwiczeń i zabaw do wieku oraz zasady bezpieczeństwa w trakcie zajęć. Następnie pracując w grupach wybranej dyscypliny sportowej (unihoc, ringo, badminton, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka oraz gry i zabawy dla dzieci) przeprowadzali zaplanowane zajęcia pod okiem instruktorów.
Mieliśmy też okazję przekonać się jak wygląda typowa lekcja wychowania fizycznego w Norwegii. Wzięliśmy udział w zajęciach profesjonalnie przygotowanych przez naszych nowych znajomych z Norwegii. Było to bardzo ciekawe i inspirujące przeżycie pełne innowacyjnych rozwiązań, które liderzy mogą wykorzystać na swoich zajęciach.
Dodatkowo, aby wzmocnić motywację do pracy liderów, odbyły się zajęcia na stoku. Uczestnicy obozu mogli nauczyć się jazdy na nartach lub snowboard'zie. A ci, którzy już coś umieli mogli udoskonalić swoje umiejętności z pomocą instruktora.
Znaleźliśmy też czas, aby odwiedzić i zrelaksować się w kopalni złota w Złotym Stoku. Zostaliśmy podzieleni na grupy i musieliśmy wykonać szereg zadań. Rywalizacja zmieniła zwykłe zwiedzanie w świetną zabawę. Na koniec mogliśmy ogrzać się i zjeść własnoręcznie upieczone kiełbaski.
Tydzień minął bardzo szybko. Wiele zajęć na stoku i w hali sportowej sprawiło, że nikt nie miał czasu na nudę. Przygotowani i pełni pomysłów liderzy mogą teraz wziąć się do pracy i działać w swoich miejscowościach na rzecz rozwoju aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i nie tylko.

Wanda Balcerzak
Mateusz Jackowski
Olga Babraj